کد خبر: 30047969 (1418404) | تاریخ خبر: 09/08/1389 | ساعت: 10:3|
نسخه چاپی |ارسال به دوستان

جراحی پلاستیک بینی؛ ضرورت یا مدگرایی

اهواز- هر روزه افراد بسیاری با استفاده از عمل های مختلف زیبایی درصدد کسب اعتماد به نفس و احساس رضایت بیشتر از خود هستند که از بین تمام اعمال زیبائی، جراحی پلاستیک بینی که به اصطلاح ˈرینوپلاستیˈ نامیده می شود از ویژگی های خاصی برخوردار است

رینوپلاستی(جراحی زیبایی بینی) یکی از شایع ترین اعمال جراحی پلاستیک است که در ایران در طی دو دهه گذشته تغییرات بسیار شگرفی نموده و به طور قطع وجود چنین تغییرا تی را با مقایسه ی کمی و کیفی چهره بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند می توان مشاهده کرد.
به طور یقین تجربه جراح و دلسوزی و آشنایی کامل با فیزیولوزی بینی و داشتن تفکر برخورد با عضوی مفید در این میان نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد.
این عمل چیزی بیشتر از مهارت جراحی است و در حقیقت تلفیقی از علم و هنر است . جراح زیبایی بینی قبل از هر چیز یک پزشک است و فاکتورهای پزشکی و روانی که باعث شده یک فرد سالم با تمایل شخصی برای انجام یک جراحی مراجعه کند رابه خوبی درک می کند.
جراح زیبایی بینی با درنظرگرفتن شکل مناسب بینی برای هر صورت خاص، با برداشتن قسمت های اضافی و حالت دادن به قسمت های باقیمانده سعی می کند اثر هنری خود را در معرض دید قرار دهد.
بدیهی است وی هیچگاه به بینی به طور منفرد نگاه نمی کند بلکه بینی را درکنار سایر اجزای صورت بیمارش می بیند و به عبارت بهتر نمی توان با در نظر گرفتن یک بینی ایده ال به خلق یک بینی زیبا پرداخت بلکه بهترین بینی نوعی است که با سایر اجزاء صورت هماهنگی داشته باشد.
تصور و انتظارات غیر واقع بینانه درمورد جراحی پلاستیک بینی زیاد است. همیشه این امکان وجود ندارد که بافت انسان را به گونه ای تغییر داد تا آنچه بیمار دلش می خواهد حاصل شود. هدف جراح این است که ظاهر بیمار را در طی اعمالی که به دقت برنامه ریزی شده اند زیباتر کند.
اینکه او چگونه به این هدف دست می یابد به میزان زیادی بستگی به آموزش، تجربه، علم و مهارت او دارد و تمامی این فاکتورها بسیار متغیر هستند.
همکاری بیمار و واکنش های ناخواسته نیز نقش بسیا راساسی در نتیجه نهایی یک عمل جراحی دارد.
جراح نمی تواند نتیجه نهایی عمل را تضمین کند بلکه قادر است تضمین کند که تمامی تلاش خود را برای حصول نتیجه بهتر به کارخواهد برد .
انگیزه جراحی بینی در افراد مختلف متفاوت است. مانند میل به زیباتر شدن ظاهر صورت، رفع نواقص مادرزادی و یا ناشی از ضرب دیدگی و حوادث دیگر، گرفتگی بینی و... قبل از هر اقدام عکس در جهات مختلف از صورت تهیه می شود و طراحی لازم انجام و نتیجه تقریبی عمل به بیمار توضیح داده می شود.
هدف از این عمل ایجاد بینی طبیعی و هماهنگ با فرم صورت فرد است. هدف جراحی زیبایی بینی، بهتر کردن وضعیت موجود است. هیچ جراح مجربی نمی تواند نتیجه ایده ال یا مدلی که شما در تصور دارید را تضمین کند و عواملی مانند فرم اسکلت بینی، ضخامت پوست، چانه، لب ها، پیشانی، صدمات قبلی و توان سنجی افراد مختلف در نحوه بهبودی مؤثر است. بهبودی پس از عمل نیاز به مرور زمان و صبر و حوصله دارد و شرکت فعال بیمار در مراقبت های پس از عمل به اندازه عمل جراحی مفید است.
نکته بسیار مهم این است که عمل جراحی پلاستیک بینی باید به نحوی انجام شود که هیچگونه اختلالی در وظایف اصلی بینی مثل تنفس راحت وتهویه مطلوب هوای ورودی و رزونانس صدا ایجاد نکند.
یک متخصص گوش و حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی در خصوص انگیزه افراد مراجعه کننده برای انجام عمل جراحی بینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: اغلب افراد با انگیزه فردی برای انجام عمل مراجعه می کنند که شاید به علت مشاهدات آنها در میان مردم باشد.
دکترˈمظفر سرافرازˈ افزود: برخی از افراد مراجعه کننده واقعاˈ نیاز به عمل جراحی ترمیمی دارند اما عده ای نیز با این دیدگاه که این گونه عمل در جامعه مد شده است خواستار انجام این گونه اعمال جراحی می شوند.
وی گفت: جراحی پلاستیک بینی قبلاˈ در بین دختران رواج بیشتری داشت اما در حال حاضر مشاهده می شود که این نوع عمل در بین پسران نیز رواج یافته است.
دکتر سرافراز با تاکید براینکه عمل بینی باید با انگیزه شخصی انجام شود تصریح کرد: برخی بیماران به منظور جلب رضایت همسر در هنگام ازدواج اقدام به عمل جراحی می کنند که امکان دارد نتیجه عمل مورد رضایت همسر واقع نشود.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اینکه تغییرات در حد بینی خود فرد و تا جایی که کمترین عوارض را را دنبال داشته باشد انجام می شود اضافه کرد: متاسفانه افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند در مورد نتیجه عمل تابع نظر دیگران هستند شود اما باید بدانند که اطرافیان با انگیزه های مختلف قضاوت می کنند و ابراز نظر آنها همیشه مثبت و از روی خیرخواهی نیست.
وی از جمله مشکلات جراحان پلاستیک را توقعات و انتظارات بیش از حد بیماران عنوان کرد و گفت: از آنجا که بینی یک بافت زنده است و یک سری تغییرات محدود را می پذیرد نمی توان بدون در نظر گرفتن عوارض و مشکلات بعدی هرکاری را بر روی بینی انجام داد.
دکتر سرافراز اضافه کرد: بنابراین پزشک باید قبل از عمل بیمار را نسبت به محدودیت ها و میزان تغییرات قابل اعمال آگاه کند.
این جراح پلاستیک بینی اظهارداشت: به طور معمول خانواده ها با احتیاط بیشتری نسبت به انجام عمل بینی برخورد می کنند به همین دلیل سعی می شود قبل از عمل با اعضای خانواده بیمار مشورت صورت گیرد.
وی در خصوص اینکه ممکن است عمل دو بینی با شکل ظاهری مشابه از دیدگاه مردم نتیجه متفاوت داشته باشد گفت: از آنجا که ساختار داخلی بینی ها با هم فرق دارد پس امکان تغییرات بر روی آنها نیز متفاوت می شود البته میزان توانایی ها پزشکان نیز در این زمینه بی تاثیر نیست.
دکتر سرافراز با اشاره به ابراز گله مندی برخی از بیماران از اینکه چرا بین کیفیت عمل بینی دو بیمار که توسط یک جراح عمل شده تفاوت زیادی وجود دارد گفت: این موضوع به علت متفاوت بودن ساختار داخلی دو بینی می باشد که باعث متفاوت بودن میزان تغییرات و در نهایت شکل بینی شده است که بیماران باید قبل از عمل نسبت به این موضوع آگاه شوند.
این متخصص گوش و حلق و بینی اضافه کرد: جراحان زمان زیادی را صرف می کنند که با دقت کافی و به حداقل رساندن عوارض به خواسته های بیماران جامه عمل بپوشانند.
وی تصریح کرد: در جراحی بینی هرچقدر که شکل اولیه بینی با اختلالات ظاهری و عدم تناسب بیشتری همراه باشد بعد از عمل تغییر و تحول بینی بیشتر جلب نظر می کند.
دکتر سرافراز در خصوص انتخاب بیماران و راهنمایی آنها برای انجام عمل جراحی اظهار داشت: از بین افراد مراجعه کننده برای عمل افرادی هستند که نیاز به جراحی ندارند بنابراین سعی می کنیم با ارائه توجیهات و راهنمایی های لازم آنها را از انجام عمل منصرف کنیم.
این جراح پلاستیک بینی گفت: افرادی هم که به تشخیص پزشک نیاز به عمل جراحی دارند باید نسبت به محدودیت ها و عوارض انجام عمل آگاه شوند و با واقع بینی به این عمل نگاه کنند.
وی با اشاره به اینکه گاهی برخی پزشکان به دلیل نداشتن توانایی کافی در پذیرش جراحی بینی برخی بیماران را نسبت به لزوم انجام عمل باز می دارند افزود: پزشک باید برای بیمار یک راهنمای خوب باشد و اگر توانایی انجام عملی را در خود نمی بیند او را به پزشک دیگری معرفی کند.
دکتر سرافراز در خصوص عوارض عمل جراحی پلاستیک بینی اظهارداشت: این نوع عمل نیز مانند هر نوع عمل دیگری با یک سری عوارض همراه است که بروز عوارض جزء اتفاقات معمول در عمل بینی است و علاوه بر صرف هزینه، وقت و پذیرش ریسک بیهوشی می توان به تنگ شدن مسیر تنفس به عنوان یکی از مهمترین عارضه های جراحی بینی اشاره کرد.
این متخصص گوش و حلق و بینی با تاکید بر انجام مشاوره قبل از عمل به خصوص از نظر روانی اضافه کرد: حتی اگر تمامی مشاوره ها نیز به خوبی و کامل انجام شود سیر ترمیم بینی موضوع دیگری است که به پزشک مربوط نمی شود بلکه میزان پذیرش و انطباق بدن بیمار با این عمل مهم است.
وی گفت: از آنجایی که در هنگام عمل، بینی از هر طرف کوچکتر و جمع تر می شود در نتیجه مسیر تنفس تنگ می شود که پزشکان همواره با رعایت این نکته، بینی را تا حدی کوچک می کنند که در تنفس بیمار مشکلی ایجاد نشود.
دکتر سرافراز تصریح کرد: طبق آمارها مشاهده شده است که بیماران با گذشت دو تا سه ماه بعد از انجام عمل تنفس طبیعی خود را باز می یابند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اینکه برخی انحرافات در داخل بینی قبل از عمل خود را نشان نمی دهند ادامه داد: پزشک باید هنگام عمل به خوبی از این انحرافات آگاه باشد و در هنگام عمل آنها را اصلاح نمایند تا پس از عمل مشکلی برای بیمار ایجاد نشود.
وی تاکید کرد: بیش از 90 درصد بیماران نیاز به عمل مجدد ندارند و فقط پنج تا 10 درصد نیاز به کار اصلاحی یا ترمیمی (روتوش) پیدا می کنند.
دکتر سرافراز تودماغی شدن صدا را از عوارض نادر در جراحی بینی عنوان کرد و گفت: این عارضه نیز به علت تنگ شدن مسیر تنفس که جزئی از جراحی بینی است اتفاق می افتد که کاهش این عارضه بسته به میزان توانایی و دقت پزشک دارد.
این جراح پلاستیک بینی تاکید کرد: هرچه تغییرات در بینی بیشترباشد احتمال ماندگاری مشکل تنفس و تودماغی شدن بیشتر است.
وی در خصوص ورم ایجاد شده پس از عمل بینی و مدت زمان برطرف شدن آن اظهارداشت: ورم تابعی از شرایط بدن است و بینی از جمله اعضای بدن است که ورم آن کم کم و تدریج برطرف می شود و 70 تا 80 درصد ورم ظرف یک سال کاهش می یابد و هرچه پوست بینی ضخیم ترباشد ورم آن دیرتر برطرف می شود.
دکتر سرافراز گفت: شکل نهایی در بینی های معمولی بعد از یک سال و در بینی های با پوست ضخیم 18ماه تا دوسال طول می کشد.
این متخصص گوش و حلق و بینی ادامه داد: پاسخ بدن و نوع کاری که بر روی بینی انجام می شود نیز در میزان ورم بینی تاثیر دارد.
وی در خصوص مزایای استفاده از چسب بینی اظهارداشت: استفاده از چسب کمک زیادی به کاهش تورم کرده و به عنوان محافظ باعث می شود که بینی کمتر توسط بیمار دست کاری شود.
دکتر سرافراز اضافه کرد: چسب باید حداقل دو تا سه ماه بر روی بینی استفاده شود اما برای بینی های با پوست ضخیم مدت زمان بیشتری باید مورد استفاده قرار گیرد و هیچ گونه ضرری برای بینی ندارد.
این جراح پلاستیک بینی در خصوص مراقبت های پس از عمل بینی گفت: بعد از عمل باید مراقب بود که به بینی ضربه ای وارد نشود و کمتر دست کاری شود ولی خم کردن سر و یا به پهلو خوابیدن مشکلی برای بینی ایجاد نمی کند.
وی توصیه کرد: ورزش حرفه ای نیز تا هشت هفته بعد از عمل باید انجام شود.
دکترسرافراز ادامه داد: از روز دوم بیمارمی تواند غذای معمول را استفاده کند و محدودیت غذایی به جز استفاده کمتر از نمک وجود ندارد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهوازگفت: استفاده از نمک زیاد در غذا بعد از عمل باعث افزایش تورم می شود.
وی اضافه کرد: در هنگام خواب بهتر است که سر بالاتر از بدن قرار گیرد.
دکترسرافراز از بیماران خواست که بعد از عمل برای ایجاد تغییرات عجله نکنند و حداقل تا یک سال صبر داشته باشند.
این جراح پلاستیک بینی در خصوص سن مناسب برای انجام عمل جراحی پلاستیک بینی در دختران و پسران اظهارداشت: حداقل سن مناسب برای دختران، پایان 16 سالگی و برای پسران پایان 17 سالگی است چون از این سن تغییری در بدن ایجاد نمی شود.
وی ادامه داد: در عمل بینی دو کار اساسی انجام می شود ابتدا پوست بینی را بلند کرده و سپس بر روی غضروف و استخوان کار می شود که اگر تغییرات در زیر بینی زیاد باشد و غضروف خیلی دست کار شود پوست حالت چروک و نازکی می گیرد پس باید تغییرات در حدی که لازم است انجام شود چون تغییرات بیش از حد معمول باعث ایجاد عرضه بیشتر می کند.
دکتر سرافراز در خصوص مدل های عمل بینی به دو مدل فانتزی و طبیعی اشاره کرد و گفت: بینی ها فانتزی کوتاه تر هستند، قوس بیشتری دارند و نوک آنها باریک تر می شود اما بینی های در شکل طبیعی با حداقل تغییرات اعمال می شود.
این متخصص گوش و حلق و بینی افزود: انتخاب شکل بینی برای عمل باید براساس سن، جنس، ترکیب صورت و نوع شغل انجام شود.
وی یادآور شد: اعمال تغییرات تا اندازه ای که زیبایی را ایجاد کند کافی است و نکته مهم در زیبایی ترکیب کلی صورت است. ک/4
7161/641

انتهای پیام /*

برچسب ها

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال